Neprašyta reklama (spam’as) ir kaip su juo kovoti

2011-04-16 14:30 | Categories: Užrašai

Šis straipsnis kiek iškrenta iš šio dienoraščio konteksto, tačiau tikiuosi vistiek bus įdomus paskaityti. Viskas prasidėjo 2010-06. Iš vienos įmonės gavau kvietimą apie mokamas paslaugas. Dažnu atveju tokie laiškai nukeliauja į šiukšliadėžę, tačiau tą dieną jiems nusiunčiau atsisakymo laišką panašų į šį:

Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) (toliau – ERĮ) 69 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad naudoti elektroninių ryšių paslaugas, įskaitant elektroninio pašto pranešimų siuntimą, tiesioginės rinkodaros tikslu leidžiama tik gavus išankstinį abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo sutikimą. Šio straipsnio 2 dalyje yra įtvirtinta, kad asmuo, kuris teikdamas paslaugas ar parduodamas prekes Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2008, Nr. 22-804) (toliau – ADTAĮ) nustatyta tvarka ir sąlygomis gauna iš savo klientų elektroninio pašto kontaktinius duomenis, gali naudoti šiuos kontaktinius duomenis savo paties panašių prekių ar paslaugų rinkodarai, jei klientams yra suteikiama aiški, nemokama ir lengvai įgyvendinama galimybė nesutikti arba atsisakyti tokio kontaktinių duomenų naudojimo pirmiau nurodytais tikslais, kai šie duomenys yra renkami ir, jei klientas iš pradžių neprieštaravo dėl tokio duomenų naudojimo, siunčiant kiekvieną žinutę. Pagal šio straipsnio 3 dalį draudžiama tiesioginės rinkodaros tikslu siųsti elektroninio pašto pranešimus slepiant siuntėjo, kurio vardu informacija siunčiama, tapatybę arba nenurodant galiojančio adreso, kuriuo gavėjas galėtų pareikalauti nutraukti tokios informacijos siuntimą. Pažymėtina, kad šių ERĮ nuostatų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Jums nereikia iš anksto išreikšti savo nesutikimo gauti tiesioginės rinkodaros pasiūlymus, kadangi Lietuvoje yra pasirinktas „opt in“, o ne „opt out“ modelis.

Panašu, kad šis laiškas nepadarė įtakos. Per mėnesį sulaukiau dar kelių pasiūlymų. Kai tą pačią dieną kelių valandų skirtumu gavau net du, paskambinau telefono numeriu, kurį radau įmonės tinklapyje ir mandagiai pasiūliau ištrinti mano elektroninio pašto adresą iš jų duomenų bazės. Po pasiaiškinimo “Aš nieko nežinau, paskambinkite kitą dieną” trūko kantrybė. Surinkau visą medžiagą į vieną vietą: prašymas ir visi laiškai (gauti ir siųsti) su tarnybine (header) informacija.

Trumpas prašymas Valstybinė Duomenų Apsaugos Inspekcija (VDAI) lasiva forma:

Aš, Vardenis Pavardenis, iš įmonės “Ragai Ir Kanopos” elektronio pašto adresu reklamos@gavejas.lt gaunu reklaminio turinio laiškus. Su įmone jokių reikalų neturėjau, leidimo siųsti reklaminius pasiūlymus nedaviau.  Prašymas nutraukti reklamos siuntimą, rezultatų nedavė.

Atsižvelgus į tai, kas išdėstyta, prašau įvertinti susidariusią situaciją bei informuoti apie priimtus sprendimus.

Toliau (kadangi VDAI nepriima anoniminių skundų) galimi trys variantai:

 • Nunešate atspausdintą medžiagą į VDAI (A. Juozapavičiaus g. 6 / Slucko g. 2, Vilnius).
 • Siunčiate šią medžiagą jiems registruotu laišku.
 • Siunčiate pasirašę elektroniu parašu.

Aš, būdamas tinginys, pasirinkau trečią būdą (vis naujų technologijų išbandymas). Po trumpo naršymo internete radau kaip greitai ir nebrangiai galima pasirašyti laiškus. Tam reikia paruošti dokumentą PDF formatu ir pasirašyti kokia nors sistema, kuri teikia tokas paslaugas. Tuo metu aš pasirinkau eparasas.

Apytiksliai po mėnesio priėmė mano, elektroniniu parašu pasirašytą, laišką. (Taip! Sistema veikia). Toliau komunikacija su VDAI vyko registruotų, paprastų elektroninių laiškų ir telefono pagalba. Aš vis paklausdavau kaip jiems sekasi dirbti, jie mane informuodavo, kad kažkas vyksta. Nors ir lėtai, bet smagu buvo girdėti.

Pagaliau 2010-11 (po keturių menesių) sulaukiau graudaus laiško iš įmonės vadovo – kaip jiems blogai ir sunku, kad sulaukė VDAI darbuotojų vizito, kad verčia rašyti pasiaiškinimus, kad patikrimai trikdo veiklą, kad gresia bauda nuo 500LT. (Taigi ir administracinė atsakomybė su galimybe apsilankyti teisme)

Kadangi jokio, man priimtino, paskatinimo už pareiškimo atsiėmimą nepasiūlė, jo ir neatsiėmiau. O įmonei teko paremti Lietuvos biudžetą.


 1. Julius
  2011-04-16 17:02

  :)

 2. 2011-04-16 17:59

  Šaunuolis, dėkui, kad pasidalinai savo patirtimi šiuo klausimu.

 3. Smagiai! Išsisaugom adresą, gal vėliau kada prireiks ]:)

 4. Rimas
  2011-04-16 19:20

  Sveikintina iniciatyva. Pačiam karts nuo karto kyla noras taip pasielgti su keliais nuolatiniais spameriais. Bet dėl laiko trūkumo vis neprisiruošiu susirast reikiamų teisės aktų. O čia praktiškai ant lėkštutės – ačiū. Kai truks kantrybė būtinai pasinaudosiu. Nes į prašymus daugiau nebesiųsti – nereaguoja…

 5. 2011-04-16 20:31

  Aš irgi jau senokai planuoju ką nors įduot. Vienas baisiai įkyrus kaip tik yra, perspėjimas nusiųstas, laukiu mėnesio. Jei netingėsiu, reiks pasižaist su VDAI.

 6. admin
  2011-04-16 21:45

  Šaunuolis! Imsiuos ir aš priemonių su nesupratingais.

 7. 2011-04-17 15:15

  keliauja į bookmark’us :) šaunus straipsnis :)

 8. Jurkis
  2011-04-18 06:49

  Aš irgi panašiai darau, siunčiu laišką su išvardintais įstatymais. dar į http://www.spamcop.net užregistruoju (nežinau,ar padeda). Tiesa, dar neteko griebtis tokių griežtų priemonių. Kartais net atsiprašymo laišką parašo :).

 9. Andrius
  2011-04-19 11:48

  Gražiai! Saldu skaityt

 10. 2012-08-03 10:04

  Del Pasirasymo PDF. Visi SSC elektroninio paraso klientai gauna nemokamai Justa PDF Sign programa kuri leidzia pasirasyti PDF dokumentus tol kol galioja sertifikatas. Kiti sertifiakvimo centru klientams kainos nuo 30 LT

 11. Saulius Lukšė
  2012-08-04 07:58

  Gerbiamasis AS iš SCS, man neįdomus jūsų mėnesinis mokestis nuo 30Lt kai reikia pasirašyti vieną vienintelį dokumentą. Kitas momentas – ką daryti MAC ir Linux naudotojams? Manau, jog šiek tiek atsilikote nuo laiko ir technologijų.

 12. Antanas
  2013-05-21 11:34

  Dėkui labai už straipsinį ir informacija. Kopijuoju ir siunčiu nesupratingiems ;)

 13. Edijus
  2014-03-16 11:11

  Ir aš nuo šiol taip darysiu. Jau atsibodo brukalas.

 14. Tomas
  2015-09-18 00:17

  O kaip susitvarkyt su SMS spameriais? Konkrečiai buvęs Ūkio Banko Lizingas, dabar SB lizingas. Galioja tie patys straipsniai ar SMS taikomi kiti?

  • Saulius Lukšė
   2015-09-18 06:25

   Manau procesas bus toks pats. Bet nemaisytu pasiskambinti jiem ir papasakoti ka galvoji.

You must be logged in to post a comment.
TOP